روشهای مراقبتی کادر درمان کرونا

چگونه باید روتختی، حوله و ملحفه‌های کثیف بیماران مبتلا به کووید-19 را تمیز کرد؟

تمام کسانی که با روتختی، حوله و لباس‌های کثیف بیماران کووید-19، سروکار دارند، باید موارد زیر را رعایت کنند:

1- قبل از دست زدن به ملحفه‌های کثیف، لباس‌های محافظ مناسب بپوشید؛ که عبارت از: دستکش‌های مقاوم، ماسک، ابزارهای محافظت از چشم‌ها شامل نقاب محافظ صورت یا عینک محافظ، لباس‌ (گان) آستین‌بلند و پیش‌بند برای لباس‌هایی که ضد آب نیست، چکمه یا کفش کاملاً رو بسته؛

2. هرگز پارچه‌های کثیف را در بغل حمل نکنید. ملحفه‌های آلوده را در محفظه‌های کاملاً بدون نشتی (مانند کیسه یا سطل) قرار دهید که برچسب واضح دارند.

3- در صورت وجود آلودگی‌هایی مانند مدفوع یا استفراغ روی ملحفه‌های مورداستفاده بیمار، آلودگی‌ها را با دقت توسط یک شی صاف و کاردک مانند بتراشید و داخل توالت یا سرویس‌های بهداشتی که به این منظور تعیین شده است، تخلیه کنید؛ سپس ملحفه مورد نظر را در محفظه ویژه‌ قرار دهید. اگر سرویس بهداشتی در اتاق بیمار وجود ندارد، حتماً پارچه‌های آلوده را در سطل دربسته قرار داده و به نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی منتقل کنید.

4- شستشو و ضدعفونی ملحفه‌ها: برای تمیز کردن و ضدعفونی ملحفه‌ها توصیه می‌شود، آن‌ها را در ماشین لباسشویی با آب گرم (60 الی 90 درجه سانتی‌گراد) و شوینده مناسب لباس بشویید. اگر شستن در ماشین لباس‌شویی امکان‌پذیر نیست، می‌توان ملحفه‌ها را در آب داغ و صابون در یک تشت بزرگ خیسانده و با استفاده از چوب یا میله‌ای بلند، ملحفه‌ها را در تشت گرداند. توجه کنید که در حین گرداندن، قطرات آب به اطراف پاشیده نشود. اگر آب گرم در دسترس نیست، ملحفه‌ها را در محلول 05/0 درصد کلر ]همان آب ژاول یا وایتکس پنج درصد معمولی که به نسیت یک به صد، 1:100، با آب رقیق شده باشد[ برای مدت 30 دقیقه غوطه‌ور کنید، در آخر با آب تمیز بشویید و اجازه دهید ملحفه‌ها در نور آفتاب کاملاً خشک شود.

بهترین نمونه‌های بهداشت محیط در مراکز بهداشت و درمان با منابع محدود. منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، شبکه کنترل عفونت در آفریقا (ICAN) و سازمان جهانی بهداشت

برای ضدعفونی کردن وسایل نقلیه، کالاها و محصولاتی که از مبدأ چین یا سایر کشورهای درگیر با بیماری کووید-19 ارسال‌شده‌اند، چه توصیه‌های بهداشتی باید رعایت شود؟

تا به امروز هیچ اطلاعات همه گیرشناسی (اپیدمیولوژیک) وجود ندارد که نشان دهد تماس با کالا، محصولات یا وسایل نقلیه ارسالی از کشورهای درگیر با طغیان بیماری کووید-19، منشا ابتلای سایر انسانها بوده باشد.

بنا به دلایل ذکرشده، هیچ‌گونه دستورالعملی برای ضدعفونی محصولات صادره از کشورهای درگیر با طغیان بیماری کووید-19 وجود ندارد؛ زیرا شواهدی در دسترس نیست که نشان دهد این محصولات برای سلامت عمومی خطرناک است. سازمان جهانی بهداشت به نظارت دقیق بر مسیر تحول طغیان بیماری کووید-19 ادامه خواهد داد و در صورت لزوم، دستورالعمل‌ها را به‌روزرسانی خواهد‌کرد.

کارکنان درمان حین معاینه و نمونه‌برداری از مخاط دهان و حلق (اوروفارنژیال) و بینی (نازوفارنژیال) بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19، باید از چه تجهیزاتی محافظت فردی استفاده کنند؟

کارکنان درمانی که نمونه‌برداری از مخاط دهان، حلق و بینی بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 را انجام می‌دهند، باید از قبل به‌خوبی آموزش‌دیده باشند. این افراد باید از لباس محافظ (گان) غیر استریل تمیز با آستین‌بلند ، ماسک پزشکی، محافظ چشم (مثل نقاب محافظ صورت یا عینک محافظ) و دستکش مناسب استفاده کنند. معاینه و نمونه‌گیری باید در یک اتاق جداگانه/ایزوله انجام شود. در طول عملیات نمونه‌گیری از مخاط بینی، کارکنان درمان باید از بیماران بخواهند که دهان خود را با ماسک پزشکی یا دستمال بپوشانند.

اگرچه جمع‌آوری نمونه‌های مخاط بینی و دهان بیماران می‌تواند باعث تحریک سرفه در بیمار می‌شود اما در حال حاضر هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد سرفه حاصل از جمع‌آوری نمونه‌های دهان،حلق و بینی بیماران مبتلا به کووید-19، خطر انتقال این بیماری از طریق هوا (ذرات آئروسل) را افزایش می‌دهد.

آیا مراکز اهدا و انتقال خون باید به‌طور مرتب فرآورده‌های خونی را برای کووید-19 آزمایش و غربال کنند؟

خیر، اگرچه بخش‌های آر ان ای (RNA) ویروس جدید کرونا در نمونه‌های خون بیماران دارای علائم بیماری کووید-19 مشاهده‌شده است؛ اما این موضوع بدان معنی نیست که این ویروس در خون قابلیت زنده ماندن و ایجاد بیماری دارد. به‌طورکلی، ویروس‌های تنفسی از طریق انتقال خون منتقل نمی‌شوند. البته در مراکز اهدا و انتقال خون باید مرتباً اهداکنندگان خون را از نظر علائم تنفسی و تب غربال کنند و از فرد دارای علائم خون نگیرند. برای احتیاط، مراكز انتقال و اهدای خون می‌توانند از اهداکنندگان بخواهند درصورتی‌که طی 14 روز گذشته به مناطق یا کشورهای دارای طغیان بیماری کووید-19 سفر کرده‌اند یا این بیماری در خود آن‌ها یا اطرافیانشان تشخیص داده‌شده است، از اهدای خون اجتناب کرده و آن را به بعد موکول کنند.

آیا استفاده از چکمه، پیش‌بندهای ضد آب یا لباس‌های سرهمی کامل (کاورال) برای محافظت روزانه کارکنان درمان و بهداشت که از بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 مراقبت می‌کنند ضروری است؟

خیر، طبق دستورالعمل فعلی سازمان بهداشت جهانی ، کارکنان بهداشت و درمانی که از بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری تنفسی حاد کووید-19 مراقبت می‌کنند، علاوه بر توصیه‌های معمول که همیشه باید در مواجهه با کلیه بیماران استفاده شود، باید اقدامات احتیاطی تماسی و قطره‌ای را نیز رعایت کنند. ازنظر تجهیزات محافظ، این اقدامات عبارتند از: پوشیدن دستکش یک‌بارمصرف برای محافظت از دست‌ها، استفاده از لباس(گان) تمیز، غیر استریل و آستین‌بلند برای جلوگیری از آلودگی لباس‌ها، پوشیدن ماسک‌ پزشکی برای محافظت از بینی و دهان و تجهیزات محافظت از چشم‌ها (نقاب محافظ صورت یا عینک محافظ چشم)؛ این موارد باید پیش از ورود به اتاق بستری بیماران مبتلا یا مشکوک به کووید-19 پوشیده شوند.

  پوشیدن ماسک‌های تنفسی خاص (به‌عنوان‌مثال ماسک‌های N95) فقط حین فعالیت‌های مولد آئروسل ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات محافظ موردنیاز کارکنان بهداشت و درمانی که از بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 مراقبت می‌کنند،

 آیا می‌توان ماسک‌های پزشکی یک‌بارمصرف را ضدعفونی و مجدداً استفاده کرد؟

خیر، ماسک‌های پزشکی یک‌بارمصرف، فقط برای یک‌بار استفاده کاربرد دارند. این ماسک‌ها پس از استفاده، باید به طور صحیح از روی صورت برداشته شوند (به‌عنوان‌مثال، بخش بیرونی ماسک را لمس نکنید، با کشیدن کش یا بندهای پشت گوش، ماسک را از صورت خود جدا کنید). پس از برداشتن ماسک‌های یک‌بارمصرف از صورت، بلافاصله آن‌ها را در سطل دردار ویژه زباله‌های عفونی بیندازید و بلافاصله پس از دور انداختن ماسک، دست‌‌ها را بشویید و ضدعفونی کنید.

چرا سازمان جهانی بهداشت  فقط بر رعایت اقدامات احتیاطی درتماس مستقیم و تماس با قطرک‌های تنفسی تأکید می‌کند ولی رعایت اقدامات احتیاطی انتقال (ویروس) از طریق هوا را که برای کارکنان بهداشت و درمانی بدلیل مراقبت از بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 ضروری است ، بطور متدوال (برای مردم عادی) توصیه نمیکند؟

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت بر اساس اجماع متخصصان و کارشناسان بین‌المللی و مبتنی بر شواهد موجود در مورد نحوه انتقال ویروس جدید کرونا تدوین شده است. شواهد موجود، نشان می‌دهد که این ویروس از طریق قطرک‌های تنفسی و لمس سطوح و تجهیزات آلوده منتقل می‌شود. مدارک و شواهد موجود، انتقال متداول ویروسها از طریق هوا را به عنوان راه انتقال این ویروس تأیید نمی‌کند. در این بیماری، مانند سایر بیماری‌های تنفسی ویروسی، انتقال بیماری از طریق هوا ممکن است طی مراحل مولد آئروسل (به‌عنوان‌مثال، لوله‌گذاری تراشه و یا برونکوسکوپی) اتفاق بیفتد؛ بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند تا اقدامات احتیاطی انتقال هوایی ویروس حین انجام این فعالیت‌ها، رعایت شوند.

آیا سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند تا افراد سالم هم در طغیان بیماری کووید-19 ماسک بزنند؟

خیر، سازمان جهانی بهداشت  به افراد فاقد علائم تنفسی، استفاده از ماسک‌های پزشکی را توصیه نمی‌کند؛ زیرا در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده دائمی از ماسک پزشکی توسط افراد سالم، از ابتلا به بیماری کووید-19 جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود تنها افرادی که علائم کووید-19 دارند از ماسک استفاده کنند. در نظر داشته باشید که استفاده بی‌مورد و بیش‌ازحد از ماسک‌های پزشکی ممکن است باعث شود تا افرادی که واقعاً نیاز به ماسک دارند بطور جدی با کمبود و نایابی ماسک مواجه شوند.

در مراکز درمانی که کارکنان مستقیماً از بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری حاد تنفسی ویروس کرونای جدید مراقبت می‌کنند، استفاده از ماسک همراه با سایر تجهیزات حفاظت شخصی و رعایت بهداشت دست‌ها، نقش مهمی در پیشگیری از انتقال بیماری بین سایر افراد ایفا می‌کنند.

آیا بیماران مبتلا به بیماری کووید-19 و افراد مشکوک به این بیماری، می‌توانند در یک اتاق بستری شوند؟

در حالت ایده‌آل، افراد مبتلا به بیماری حاد تنفسی ویروس جدید کرونا و افراد مشکوک به این بیماری باید در اتاق‌های مجزا و یک‌نفره بستری شوند. بااین‌حال، هنگامی‌که این امر امکان‌پذیر نیست (به‌عنوان‌مثال، به دلیل تعداد محدود اتاق‌های یک‌نفره)، گروه‌بندی و جداسازی بیماران مبتلا و مشکوک، گزینه قابل قبولی است. برخی از بیماران مشکوک به کووید-19 ممکن است درواقع بیماری‌های تنفسی دیگری داشته باشند، ازاین‌رو، این افراد باید از بیمارانی که ابتلا به کووید-19 در آن‌ها تأیید شده، جدا شوند. درهرصورت، به خاطر داشته باشید که همواره باید بین تخت بیماران حداقل یک متر فاصله باشد.

آیا افراد مشکوک یا مبتلا به کووید-19 که علائم خفیف دارند حتماً باید در بیمارستان بستری شوند؟

خیر. برای بیمارانی که دارای علائم خفیف بیماری هستند، بستری شدن در بیمارستان لزومی ندارد مگر اینکه نگران وخامت سریع وضعیت بالینی در بیمار باشیم. به‌عنوان‌مثال بیمارانی که فقط علائمی چون تب پایین، سرفه، بیحالی، احتقان بینی،گلودرد دارند ولی هیچکدام از علائم هشداردهنده را ندارند نیازی به  بستری در بیمارستان ندارند. علائم هشدار دهنده عبارتند از تنگی نفس و مشکلات تنفسی مانند خلط یا خلط خونی (هموپتزی) ، تنفس سریع، علائم گوارشی مثل تهوع و/یا اسهال بدون تغییرات سطح هوشیاری.

باید از این افراد که در منزل استراحت می‌کنند خواسته شود تا در صورت بدتر شدن علائم بیماری، به بیمارستان بازگردند.

آیا برای بستری بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19، بیمارستان‌های تخصصی یا مرکز ارجاع (ریفرال) موردنیاز است؟

خیر، طبق توصیه‌های فعلی سازمان جهانی بهداشت، استفاده انحصاری از بیمارستان‌های تخصصی یا مرکز ارجاع (ریفرال)، خاص بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری حاد تنفسی کووید-19 ضروری نیست. بااین‌حال، کشورها یا مقامات محلی ممکن است تصمیم بگیرند که چنین بیمارستان‌هایی را به بیماران کووید-19 اختصاص دهند تا به‌منظور ایمنی بیشتر یا دلایل بالینی (تجهیزات پیشرفته‌ احیا) از بیماران مشکوک یا مبتلا  در آنجا مراقبت کنند.

صرف‌نظر از این موضوع، کلیه مراکز درمانی برای بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19، برای محافظت از بیماران، کارکنان و مراجعه‌کنندگان،

چه نوع مواد ضدعفونی‌کننده‌ای برای پاکسازی محیط مراکز بهداشت و درمان یا خانه‌های بیماران مبتلا یا مشکوک به کووید-19، توصیه می‌شود؟

برای پاکسازی محیط مراکز بهداشت و درمان یا خانه‌های بیماران مبتلا یا مشکوک به کووید-19، باید از ضدعفونی‌کننده‌هایی استفاده شود که در برابر ویروس‌های پوشش‌دار، مانند ویروس جدید کرونا و سایر ویروس‌های کرونا مؤثر باشند. بسیاری از مواد ضدعفونی‌کننده ازجمله ضدعفونی‌کننده‌های رایج بیمارستانی در برابر ویروس‌های پوشش‌دار کارآمد هستند.

در حال حاضر توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت ، شامل موارد زیر است:

• استفاده از اتانول 70 درصد برای ضدعفونی کردن تجهیزات قابل‌استفاده مجدد (مثلاً تب‌ سنج‌ها) پس از هر بار مصرف.

• استفاده از هیپوکلریت سدیم (آب ژاول یا همان وایتکس) با غلظت 5/0 درصد (معادل 5000 ppm) برای ضدعفونی کردن سطوحی که در خانه‌ها یا مراکز بهداشت و درمان، مرتباً توسط افراد مختلف لمس می‌شوند.

ویروس جدید کرونا 2019 برای چه مدتی می‌تواند بر روی یک سطح خشک زنده بماند؟

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد پایداری ویروس جدید کرونا روی سطوح موجود نیست. داده‌های حاصل از مطالعات آزمایشگاهی در مورد کرونا‌ویروس عامل سارس (SARS-CoV) و کروناویروس عامل مِرس (MERS-CoV) نشان می‌دهد که پایداری محیطی ویروس‌های کرونا به عوامل مختلفی ازجمله دمای محیط، رطوبت و جنس سطح بستگی دارد. سازمان جهانی بهداشت شواهد موجود درباره ویروس جدید کرونا را رصد می‌کند و در صورت وجود اطلاعات جدید، دستورالعمل‌ها را به‌روز خواهد کرد.

آیا روش ویژه‌ای در رابطه با پسماند‌های تولیدشده توسط بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید-19 وجود دارد؟

خیر. پسماندهای تولیدشده در حین مراقبت‌های بهداشت و درمان در بیمارستان یا منزل بیمارانی که مشکوک یا مبتلا به ویروس جدید کرونا هستند، پسماندهای عفونی محسوب ‌شده و باید مطابق با دستورالعمل پسماندهای عفونی مدیریت شوند.

آیا روش‌های خاصی برای مدیریت اجساد جان‌باختگان بیماری کووید-19، وجود دارد؟

خیر، رویه خاصی برای مدیریت اجساد جانباختگان کووید-19، وجود ندارد. مسئولان و مراکز درمانی باید مطابق سیاست‌ها و آیین‌نامه‌های موجود خود برای مدیریت اجساد جانباختگان بیماری‌های عفونی عمل کنند.

 

حین استفاده از کلر برای ضدعفونی دست‌ها در رابطه با ویروس جدید کرونا چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

هنگامی‌که صابون یا محلول ضدعفونی‌کننده‌ حاوی الکل در دسترس نباشد، می‌توان از محلول رقیق شده کلر (غلظت 05/0 درصد) برای ضدعفونی دست‌ها استفاده کرد. به‌طورکلی، استفاده از محلول کلر رقیق در هنگام وجود صابون و محلول‌های ضدعفونی‌کننده‌ حاوی الکل، توصیه نمی‌شود زیرا احتمال ایجاد ناراحتی‌های پوستی و اثرات نامطلوب در سلامت افراد در اثر تهیه و رقیق‌سازی محلول کلر، بیشتر است.

از سوی دیگر، محلول‌های حاوی کلر باید به‌صورت روزانه تهیه‌شده، در جای خشک و خنک، داخل ظروف دردار و به دور از نور آفتاب نگهداری شود. در غیر این صورت، ممکن است از اثربخشی و خاصیت ضدعفونی‌کننده آن کاسته شود. می‌توان از محلول (5/0 درصد) کلر به‌عنوان یک محلول ضدعفونی‌کننده مناسب برای تمیز کردن سطوح استفاده کرد و سپس سطوح مورد نظر را با آب و صابون شست.

منبع:سایت سازمان جهانی بهداشتwho.int

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست