یکی از بدترین و سخت ترین نوع  عفونت ها عفونت سینوس هاست که اصطلاحا سینوزیت نامیده می شود

عارضه ایی که بسیار آزار دهنده است و در هر فصلی از سال به نوعی می تواند آزاردهنده باشد برای مثال فرد مبتلا به نوع مزمن سینوزیت حتی در گرمترین و شدیدترین شرایط دمایی فصول گرم سال نمی تواند از وسایل خنک کننده ای مثل کولر استفاده کند و حتی گاها برخی مجبورند در تابستان  از کلاه یا هدبند هم استفاده کنند.

علت سینوزیت چیست؟

 در استخوان‌بندی جمجمه هر فردی حفره‌هایی آکنده از هوا وجود دارند، که به آن سینوس می‌گویند. سینوس‌ها در استخوان گونه، پیشانی و کف جمجمه جا گرفته‌اند. غیر از هوا، ماده‌ای به‌نام موکوس (ترشحات مخاطی) نیز به میزان مشخصی درون سینوس‌ها قرار دارد. زمانی که مجراهای سینوس‌ها بسته شوند یا موکوس بیش‌ از‌ حد تولید شود، شرایط ابتلا به سینوزیت فراهم می‌شود.

در این وضعیت ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها می‌توانند سینوس‌ها را هدف قرار ‌دهند و باعث عفونت و التهاب آن‌ها ‌شوند. به‌‌ حالت عفونت و التهاب سینوس‌ها، سینوزیت گفته می‌شود.

سینوزیت

علائم سینوزیت

کاهش یا از دست دادن بویایی

سرفه‌هایی که در طول شب شدید‌تر می‌شوند.

خستگی و احساس کسالت

تب

سردرد و درد زیر چشم

درد دندان

آب‌ریزش بینی 

گلودرد

احساس پُری  و تیر کشیدن در ناحیه پیشانی

آیا سینوزیت درمان می شود؟

واقعیت این است که تا کنون داروی خاصی که بتواند سینوزیت را درمان کند کشف نشده است و اغلب پزشکان برای درمان موقت آن آنتی بیوتیک تجویز می کنند و البته در طب سنتی هم ادعاهایی مبنی بر درمان کامل به صورت طبیعی و بدون استفاده از دارو وجود دارد که آنها هم تا الان نتوانسته اند  این مطلب رو ثابت کنند و در حالت کلی میتوان گفت که در حال حاضر هیچ درمان کاملی  که بتواند بیماری را  ریشه کن کند وجود ندارد .لذا بهترین راه برای کنترل سینوزیت پرهیز و پیشگیری است.

افرادی که مبتلا به عارضه سینوزیت هستند باید پرهیزهای خاصی را در طول تمام فصول سال داشته باشند مثل پرهیز از نوشیدنی ها و خوراکی های بسیار سرد ، استفاده زیاد از وسایل سرمایشی ، و قرار گرفتن در معرض باد مستقیم و حتی باید فعالیت هایی مانند موتور سواری  را کنار بگذارند.

آیا درمان خانگی برای آن وجود دارد؟

البته به طور کلی نمی شود گفت درمان ، اما روش هایی وجود دارد که میتواند علائم سینوزیت را کاهش دهد یا به صورت موقت درمان کند که در ادامه به تعدای از آنها اشاره می کنیم

  1. بخور گرفتن (میتوان از گیاهانی مثل گل بابونه یا برگ اکالیپتوس برای بخور گرفتن استفاده کرد) 
  2. استفاده از اسپری نمکی بینی یا سرم های شستشوی بینی( که میتوان از داروخانه ها تهیه کرد یا حتی به صورت دستی هم اگر فردی بلد باشد می تواند خودش در خانه بسازد)
  3. روزانه مقدار زیادی نوشیدنی مصرف کنیم
  4. دم نوش هایی که با گرمیجات مانند زنجبیل درست شوند میتواند تا حدودی علائم سینوزیت را برطرف کند
  5. استفاده از کمپرس گرم مانند قرار دادن حوله گرم روی صورت

و در آخر نکته طلایی : برای پیشگیری از سینوزیت ورزش کردن رو فراموش نکنید با انجام روزانه ۴۵ دقیقه ورزش کردن البته ورزشی که باعث تعریق بشود می توان از ابتلا یا عود علائم سینوزیت در امان بود.

نویسنده : جواد رحیمی سفیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست